AM Business logo.
d

AM BUSINESS

IČO: 50222104
DIČ: 2120216626

Kreatív megközelítések a digitális marketingben – a legújabb trendek

Mit csinálok rosszul? Ezt a kérdést sokan feltesszük magunknak. Próbálkozunk, majd újra próbálkozunk, közben pedig a versenytársak elhúznak mellettünk. Elolvasunk rengeteg cikket és könyvet, meghallgatunk számtalan podcastot, hogy mi működik a digitális marketingben, majd rájövünk, hogy még mindig rosszul csináljuk. A mai digitális korban, ahol másodpercekig figyelünk csak egy dologra és szempillantásonként változnak meg az eddig ismert játékszabályok, elengedhetetlen, hogy a marketingstratégiánk is kövesse ezeket a változásokat. A digitális marketing kreativ megközelítése pedig a kulcs, hogy a márkák érdekesek, értékesek és relevánsak maradjanak. Mit is jelent a kreatív megközelítés a digitális marketingben? Hogyan maradhatsz az élvonalban? Mit tegyünk, hogy elsők legyünk a keresési eredményekben és a közösségi médiában is? Vagy csak egyszerűen hogyan maradjunk a pályán? 

Néhány terület mindig van, amit fejleszthetsz az online jelenlétedben. Valójában többezer lehetséges megoldás van, a helyes időzítés és kombináció megoldása viszont már sokkal nehezebb feladat. Természetesen a kommunikáció és az érdeklődés generálása a legfontosabb. Azon márkák, akik folyamatosan kommunikálnak a potenciális vásárlóikkal, sokkal nagyobb eséllyel vonzzák őket magukhoz. Ettől természetesen elmaradnak azok a versenytársak, akik alig hallatnak magukról. A kommunikációnak több részterületet kell átfognia: kommunikáljunk a közösségi médiában, a saját weboldalunkon, telefonon vagy akár chatboton keresztül is. 

Mesterséges intelligencia (AI) és perszonalizáció

Az AI jelentősége a digitális marketingben

A mesterséges intelligencia már nem futurisztikus vízió, hanem a marketingstratégiák fontos eszköze. A közeljövőben az AI várhatóan még jobban beépül a marketing különböző részterületeire. Hatalmas mennyiségű adatot képes elemezni és olyan új, értékes meglátásokat kaphatunk tőle, amelyekhez másképp nem jutnánk hozzá. 

A mesterséges intelligencia (AI) szerepe folyamatosan felértékelődik a digitális marketingben is.

Személyesség új szinten

A személyre szabhatóság a digitális marketing egyik legfontosabb vívmánya. A mesterséges intelligencia segítségével személyre szabott marketingkampányokat hozhatsz létre, amelyek az ügyfelekhez igazodnak. Ilyen az is, amikor egy hírlevél a neveden szólít és akkor kapod meg, amikor legnagyobb valószínűséggel meg is nyitod. A felhasználói viselkedés, a vásárlási szokások és preferenciák elemzésével a márkák kiemelten releváns ajánlatokat adhatnak. Ezzel pedig növelhetik az ügyfelek elkötelezettségét és a hűségüket. Az ügyfél érzése pedig az, hogy “ezt pont nekem találták ki”. Nos, valóban. 

A vizuális tartalom dominanciája

A videomarketing, mint szükségszerűség - forgass mindig

A videós tartalom a leghatékonyabb eszköz a közönség figyelmének megragadására. 2024-ben abszolút fénykorukat élik a videók. Nagyon valószínű, hogy ez pedig még csak a trend eleje. A videók gyorsan és hatékonyan adnak át komplex információkat is. Ez pedig óriási versenyelőny a jelenben (és a jövőben). 

Formátumok és platformok

A különböző formátumok (pl. rövid videók a TikTokon, élőzés az Instagramon) lehetőséget biztosítanak a vállalkozásod számára, hogy különböző módokon érd el az ügyfeleidet. Az eltérő formátumokkal való kísérletezés lehetőséget ad az ügyfelek bevonására és aktivizálására, illetve arra, hogy kiderüljön, melyik verzióban érzed a legjobban magad. Most a leghatékonyabb megoldás a Facebookon és az Instagramon is a Reels, de ez bármikor megváltozhat. 

A videós tartalmak a digitális marketing egyik legnépszerűbb eszközének számítanak.

A hangalapú keresők kiszorítják a gépelést

A hangalapú keresés fontossága

A hang alapú asszisztensek, mint Siri vagy Alexa használatának elterjedésével növekszik a rajtuk keresztül indított keresések száma is. Az emberek megtanulták (vagy folyamatosan tanulják) a hangalapú keresés használatát. Okozhatja ezt a biztonság (pl. vezetés közben is keresnek) vagy a lustaság is (nincs kedvük gépelni). Érdemes tesztelned a termékeidet, a márkádat vagy a weboldaladat ilyen szemmel is! 

Hogyan optimalizáljunk hangalapú keresésre?

Az optimalizálás folyamán arra kell figyelned, hogy természetes, élő nyelvi környeztere vonatkoztass. Vagyis, csak olyat mondj, amit nem csak egy virtuális asszisztensnek, hanem egy melletted ülő embernek is mondanál. A tartalmadat úgy kell felépítened, hogy gyors és közvetlen válaszokat adj a felmerülő kérdésekre. Vagyis, a bonyolult, barokkos körmondatok nem lesznek relevánsak. A vállalkozásoknak a weboldalaikat mobiltelefonra kell optimalizálniuk, mivel a hangalapú kereséseknek is a telefon a platformja. Ha pedig ebből kimaradsz, jelentős hátrányba kerülhetsz.  

A felhasználó által generált tartalom (UGC)

A felhasználók által generált tartalom (angolul: user generated content) hiteles és megbízható. Ennek oka, hogy a vásárlóid, ügyfeleid készítik, nem pedig valaki, akit ezért fizetsz. Gondolj csak, a kicsomagolós (unboxing) videók sikereire! Az ügyfelek jobban megbíznak egymásban, mint egy hagyományos hirdetésben vagy influencerben. 

Hogy csináljam?

A vállalkozásod bátoríthatja az ügyfeleket a tartalmak létrehozására azzal, hogy platformot biztosít nekik. Megoszthatják itt a tapasztalatikat, véleményüket, saját történeteiket. A közösségi médiában való jelenlét (reakció, reposzt, saját hashtag, stb.), a versenyek és kihívások motiválhatják őket, hogy olyan tartalmakat hozzanak létre, amelyek a márkádat és/vagy a termékedet népszerűsítik. Különösen fontos, hogy a tartalomkészítés (és publikálás) számukra a legegyszerűbb legyen. Senki sem szereti a bonyolult, időrabló dolgokat. Generálj akár már az eladás helyén QR-kódokat, hogy azonnal reagálhassanak.  

Fontos az is, hogy megfelelő motivációt adj. Pusztán szeretetből nagyon kevesen népszerűsítenek majd Téged. Jól működhet egy verseny, sorsolás vagy garantált nyeremény. Lehet ez azonnali termék, kiegészítő szolgáltatás vagy akár egy következő rendelésnél beváltható kedvezmény is. Ha magas minőségű értékeléseket szeretnél, nyugodtan jelenj meg olyan portálokon is, mint az arukereso.hu vagy a heureka.sk. 

Interaktív tartalom

Az interaktív tartalmak (mint kérdőívek, felmérések, játékok) aktív közreműködést várnak el a felhasználóktól. Az ilyen típusú tartalmak nem csak szórakoztatóak, hanem flow-élményt is okoznak. Ezáltal hosszabb időre képesek fenntartani a felhasználók figyelmét. 

A márkák által létrehozott AR (angol: augmented reality, kiterjesztett valóság) segítségével pedig a termék virtuálisan kipróbálható lesz (pl. felpróbálhatod a napszemüvegedet vásárlás előtt). Másik lehetőség a gamifikáció, amikor egy játék kerül át a való világba (pl. a PokemonGO néhány évvel ezelőtti sikere), ahol pontokat gyűjthetünk, kihívásokat teljesíthetünk és nyereményekért szállhatunk versenybe. Az ilyen élmények pozitív érzéseket társítanak a márkánkhoz, növelik az ügyfelek elkötelezettségét és hűségét. 

Chatbotok és automatizálás

A chatbotok az ügyfélszolgálati munka szerves részévé válnak. Te is találkozol velük a mindennapokban, elég ellátogatnod a bankod vagy mobilszolgáltatód weboldalára. A gyakran feltett kérdések esetén gyors és hatékony megoldást kínálnak. Az ügyfelek számára kiküszöbölik a várakozást, a vállalkozások számára pedig növelik a hatékonyságot. 

A chatbotok bevezetésekor viszont figyelmet kell fordítanunk arra, hogy a válaszok emberiek, kifinomultak és tényszerűek legyenek. Képesnek kell lenniük arra is, hogy az ügyfelet összekapcsolják egy élő operátorral, ha a chatbot már elérte tudása határait. Ezzel az eszközzel a vállalkozások 24/7-ben működő ügyfélszolgálatot hozhatnak létre, amely a folyamatos támogatás mellett a személyességet is képes biztosítani. 

Mikromomentumok a marketingben

A mikromomentumok olyan esetek, amikor a felhasználók gyors válaszokért fordulnak az eszközeikhez. Ezek az apró pillanatok kulcsfontosságúak a figyelem felkeltésében és a vásárlói döntések befolyásolásában. A vállalkozásoknak fel kell készülniük, hogy hasznos és értékes információt nyújtsanak ezekben a helyzetekben. Ez azt jelenti, hogy gyorsan betöltődő, mobilra optimalizált és releváns tartalommal kell rendelkezniük, amely a vásárlók és ügyfelek azonnali igényeihez igazodik.  

Fenntarthatóság és zöld marketing

A fenntarthatóság egyre fontosabb kritérium a vásárlói döntések meghozatalánál. Az ügyfelek egyre inkább azokat a márkákat választják szívesen, amelyek aktívan támogatják a zöld átállást és csökkentik az ökológiai lábnyomukat

Hogyan integrálható a zöld marketing?

A vállalkozásoknak átláthatónak kell lenniük a zöld kezdeményezésekkel kapcsolatban. Transzparensen kell kommunikálniuk a fenntarthatóságra irányuló törekvéseiket. Ez magában foglalhatja a környezetbarát csomagolást, a hulladék csökkentését, a megújuló energia használatát vagy a zöld projektekben való részvételt. 

Digitális marketing és adatvédelem

Az adataink védelmével kapcsolatos aggodalmak növekedésével (és a GDPR megjelenésével) egyre fontosabbá vált, hogy a vállalkozások ezen a téren is átláthatóan működjenek.  

Hogyan növeld az ügyfelek bizalmát?

A vállalkozásokat szigorú adatvédelmi szabályok betartására kötelezi a törvény. Tájékoztatniuk kell az ügyfeleket arról, hogy hogyan és mire használják fel az adataikat. Biztosítaniuk kell az ügyfelek számára az adataikhoz való hozzáférést és a jogaik gyakorlását. Az ügyfelek adatainak védelme és az erről való transzparens kommunikáció szintén erősíti az ügyfelek bizalmát. 

A világ, amelyben élünk rengeteg kihívást támaszt elénk. Nincs ez másként a digitális marketing területén sem. A siker kulcsa itt is az alkalmazkodó képesség és az új technikák megismerése, illetve a velük való kísérletezés. A legújabb trendek, és ezek követése lehetővé teszi, hogy a vállalkozásod továbbra is releváns játékos maradjon a versenytársai között, erős és tartós ügyfélkapcsolatokat építhessen ki. Légy inspiráló és ne félj attól, hogy a digitális marketing határait feszegesd!