

AM BUSINESS
Egy weboldal megrendelésénél felkínálják, hogy HTTP vagy HTTPS protokollal szeretnénk a weboldalt. A legtöbb ember marad az előbbi mellett, mert nem kell érte plusz pénzt kiadni. Ez azonban nagy hiba lehet, főleg, ha arra pályázunk, hogy az emberek megtaláljanak minket.
Ahogy az alapiskolában tanulhattuk: az internet lényegében összekötött számítógépek, amik egymással kommunikálnak. Ahhoz, hogy egy weboldal betöltsön, a mi számítógépünk küld egy kérést egy másik felé (szerver), ami válaszol. Sikeres válasz és adatcsere esetén már látjuk is a weboldalt. Ennyi, kész, megértettük az internetet? Röviden: igen. Ahhoz, hogy képeket meg színes betűket lássunk, kell egy protokoll is, azaz eljárás, ahogyan kommunikálnak a gépek egymással.
Vegyük példának, hogy a bankunk akar nekünk egy üzenetet küldeni, ami csak nekünk szól. Ahhoz mindenképp olyan módot választanak, ami biztonságos. Feladják a postán a levelet, amit a feladás pillanatától kezdve nyomon követnek. Aztán a postás kezéből csak akkor kerülhet a miénkbe, ha a kézbesítés sikerességét aláírással bizonyítjuk. Ez az egész folyamat egy protokoll (eljárás) része.
A bank küldhette volna egyszerű borítékban, feltehetett volna rá két bélyeget, és bedobhatta volna bármelyik postaládába, és „majd egyszer megkapja” alapon. Ez utóbbi a HTTP-protokoll lenne, míg a biztonságos módszer a HTTPS.
Te melyik bankkal kommunikálnál szívesebben levélben? Aki bélyeggel küldi, vagy akinek levelét nyomon követheti mindkét fél, és kizárólag a címzettnek szól? Ha az utóbbinak, megértetted miért előnyösebb a HTTPS-protokoll.
A HTTP a 2000-es években domináns protokoll, ami egyszerű HTML-oldalak betöltésére tökéletesen megfelelt. Manapság azonban az internetbankingtől kezdve, egész ügyintézési rendszerek is elérhetők online, amihez alapkövetelmény a HTTPS. A „S” a végén annyit tesz, mint Secure, azaz biztonságos.
Nem is futtat minden második ember kormányzati rendszereket az oldalán, de a HTTPS mára követelmény lett. A HTTPS nélküli weboldalakat a böngészők gyakran „Nem biztonságos”-ként jelölik meg.
Igen. Ha HTTP helyett HTTPS-t használsz, máris előrébb fogsz kerülni a találati listán. Ezt a Google is megerősítette. Ugyanis a biztonságos protokollhoz a szolgáltatónak valóban validálnia kell a weboldalat. A biztosabb kommunikáció gyorsabb is, és a bizalmas adatok valóban bizalmasak maradnak. Ráadásul nem jelenik meg egy kiugró ablakban a felhasználó számára, hogy weboldalad „Nem biztonságos”. HTTPS-szel csak nyerni tudsz.
Szeretnéd, hogy weboldalad hasítson, és az első találatok között szerepeljen? Olvasd el cikkünket arról, hogyan körözheted le mások weboldalát, illetve fogadd meg öt tippünket, hogy a technikai SEO-d is üljön. Ha segítségre van szükséged, vedd fel velünk a kapcsolatot, a rendelkezésedre állunk.