
Mit jelent a konverzió, ha influencerrel dolgozol?
Az konverzió jelentése szinte már mindenki számára ismert, aki valamilyen szinten az online marketinggel foglalkozik. Azokat az eseményeket nevezzük így, amikor a weboldalon a felhasználó elvégez egy – a weboldal tulajdonosa számára – értékes műveletet. Az influencerekkel való együttműködésben azonban ez is egy kicsit másképp van. Mielőtt a márkád mellé egy hírességet választasz, érdemes azt is figyelembe venni, hogy milyen konverziós képességgel rendelkezik.
El vagyunk kényeztetve, hiszen a Meta vagy a Google hirdetékezelőiben mindannyian folyamatosan és könnyedén tudjuk követni a konverziókat. Néhány klikk és beállítás és pontos képet kaphatunk arról, hogy mi történik a weboldalunkon. Abban az esetben viszont, ha egy influencerrel dolgozol, sokkal nehezebb dolgod van. Persze, a legtöbben most arra gondolnak, hogy túlzok. Hiszen egyszerűen csak egy INFLUENCER20 kódot kell biztosítanom, amit be tudnak váltani azok, akik rajta keresztül érkeztek. Igen, ez esetben a profitomon osztozok, és a végeredmény tudom is követni. Az együttműködés sikere viszont korántsem itt van. Ez már “csak” a végeredmény.
Mit érnek a követők?
Avatatlan szem számára az influencerekkel való együttműködésben a követőtáboruk a legfontosabb. Ha sokan követik őket, óriási elérést generálnak és bizonyára sikeres lesz a közös munka. A valóságban a kép sokkal összetettebb. Ugyanis a követőbázis aktivitását rengeteg paraméter befolyásolhatja. Ilyen paraméter lehet az influencer általános megítélése, nevének elhasználtsága (vagyis, mennyi reklámot vállal) és a posztjainak önazonossága is (mennyire illeszkedik az általa reklámozott termékekhez). A legjobban természetesen az működik, ha valaki ritkán reklámoz, meggondolja, hogy mihez adja a nevét és nem megosztó. A termékek kapcsán pedig az, ha valóban használja, de legalábbis hihető, hogy használja azt, amit hirdet. De hogy jön ide a konverzió?

Hányan követik vakon?
Nem szektákat akarunk építeni, mégis, egy márka számára a legfontosabb az elköteleződés. Ha van 100 követőd, hányan teszik azt, amit kérsz tőlük. A valóságban ez a legfontosabb mutató. Kiváló példa erre Valter Attila, a jelenleg legmagasabban jegyzett országúti kerékpáros. Tartalmai érdekesek, a versenyzésről és a hétköznapjairól szólnak, szinte sosem reklámoz. Amikor a cikket írom, 24 ezren követik. Öt nappal korábban jelentette be, hogy érkezik a Grinta. Egy csoport, amit Attila hozott létre, és csak annyit lehetett tudni, hogy jó lesz. A tartalmat nem lehetett tudni, a csoportnak mégis már 2400 tagja volt. Egész egyszerűen azért, mert Valter Attila hitelessége magas annyira a követői szemében, hogy az ő szavára belépjenek egy csoportba. Igaz, itt a belépési küszöb alacsony, hiszen csak kattintani kell. Az adatok alapján nem jelentene nagy gondot egy termék értékesítése sem. A konverzió az első három nap után 10%-os. Azóta több, mint 3700-an vannak a tagok (a konverzió 15% felett). Most pedig már azt is tudjuk, hogy kávé és bicikli a két hívószó.
Hogyan szól ez Rólad?
Gyakran találnak meg minket ügyfelek, akik több követőt szeretnének a Facebook-oldalukra. Legfőbb indokuk, hogy attól komolyabbnak tűnik a cég, sokat tesz hozzá az imázshoz. Nos, igen, első ránézésre valóban így van. Mögötte pedig lesz egy csomó ember, aki követ, de soha nem fog konverziós eseményt létrehozni. Követnek Téged, de nem vagy számukra érdekes. Egész egyszerűen oldalakat szeretnek követni. Te teljesítettél egy célt, mert nagyobbnak tűnsz. Ha viszont értékesíteni szeretnél vagy új ügyfeleket, akkor az oldalad tévútra visz. Könnyű, és sokszor elfelejtett lehetőség a hasonmás célközönségek használata. Ha az oldalad követői “haszontalanok” számodra üzletileg, akkor a rájuk hasonlító emberek is azok lesznek. Tehát, hiába hirdetsz a hasonmásokra, ez csak pénzégetés lesz. Igaz, kívülről jól néz ki.

A konverzió a legtöbbször pénz
Az, hogy mit jelölsz meg konverzióként egy együttműködésben, csak Rajtad múlik. Lehet ez vásárlás, regisztráció, e-book letöltés vagy egy kérdőív kitöltése. A fontos, hogy a saját üzleti céljaidhoz illeszkedjen, és számodra valós értékkel bírjon. Ha azért dolgozol influencerrel, mert menő, de üzletileg nem éri meg, akkor keress más csatornát. Ahogyan az összes marketingeszköz, ez sem való mindenkinek.
Ha azt már tudod, hogy több hasznos konverziót szeretnél elérni, az már fél siker. Ha pedig szakértőkre bíznád az oda vezető utat, vedd fel a kapcsolatot velünk!