
6+1 Google Ads hiba, amivel feleslegesen égeted a pénzed
A Google Ads kiváló eszköz arra, hogy új ügyfeleket vagy vásárlókat szerezz, viszont aki nem ismeri megfelelően a rendszert, vagy nincs tapasztalata, az hamar elveszhet. Egy-egy apró beállítás, vagy elfelejtett funkció a hirdetési büdzsé nagy részét is megeheti – teljesen feleslegesen. Több mint tíz év tapasztalatát felhasználva gyűjtöttük össze, amik feleslegesen égetik a pénzed.
Miért könnyű a pénzt elégetni Google Adsben?
Biztos ismered azt az érzést, amikor a platform javasolja, hogy a jobb eredmény érdekében költs többet, te boldogan elfogadod a siker reményében. A hónap végén pedig jön az óriási számla. Bár meglehet, hogy 1000€-t is rászánunk egy-egy kampányra, megtörténhet, hogy abból alig születik eredmény. A jó érzés megvolt, hogy költöttél marketingre, de az eredmények nem kielégítők. Pontosan ezért fontos ellenőrizni a beállításokat, hogy nem úszik-e el a pénz a kampányaidban.

A hatékony hirdetéskezeléshez a PPC-kampányokat monitorozni, karbantartani és optimalizálni kell, hogy folyamatosan naprakészek legyenek. A továbbiakban pedig mutatjuk is azt a 6+1 módot, ami miatt a legtöbb hirdetési fiókban elúszik a pénz.
1. Hiányzó vagy pontatlan a konverziómérés
A konverzió olyan ügyféltevékenység, amely értéket teremt a vállalkozás számára. Lehet ez vásárlás, űrlapkitöltés vagy akár egy letöltés – mind konverziónak számít.
Az online marketingben minden kampányt úgy indítunk, hogy annak meghatározott célja van. Ha azt nem teljesíti, akkor valahol valami félrement, és változtatni kell. Ennek kritikus pontja a konverziómérés, ami online mérőeszközön keresztül történik.

Ha a konverziómérés pontatlanul van beállítva, akkor egyszerűen nem jelenik meg a konverzió a Google Ads rendszerében – akkor sem, ha az ténylegesen megtörtént. Azaz a hirdetésből érkezett (például) a rendelés, generált bevételt, de a hirdetési platformon nem látszik a statisztikában.
Mi történik ilyenkor?
A probléma kisebb része, hogy nem tud a rendszer tanulni, hiszen nem látja, hogy kik azok az emberek, akik úgy cselekednek, ahogy mi szeretnénk. De az sem derül ki, hogy mi az a korcsoport, helyszín vagy kulcsszó, ami az eredményt generálta. A teljesen hiányzó vagy pontatlan konverziómérés egy-egy kampányt teljesen kisiklathat, és minden elköltött euró vakon elköltött euró.
Mit tehetsz ilyenkor?
Ha az elmúlt 30 napban nem generált egyetlen konverziót sem a kampányod, akkor gyanakodhatsz, hogy a konverziómérés nem működik. Szintén érdemes ellenőrizni a Google rendszerében, hogy van-e figyelmeztetés az egyes konverzióesemények mellett.
Az is gyanúra ad okot, ha a Google Analyticsben (vagy más analitikai eszközben) vannak eredmények, de a hirdetési fiókban nem.
Ha arra gyanakodsz, hogy a konverziós események nem működnek jól, pontatlanul mérnek, vagy egyáltalán nem mérnek, mindenképp érdemes egy PCC szakember segítségét kérned. A beállításuk technikailag bonyolultabb folyamat lehet annak függvényében, milyen weboldalról van szó, és mi az adott konverziós esemény.
2. A landing oldalad gyenge
Megesik, hogy a patikamérlegen kimért, pontosan beállított kampány mellett sem születik meg a kívánt eredmény. A hirdetések mindig párban állnak a céloldallal, azaz a landing oldallal. Hiába jó a hirdetés, ütős a szöveg, vonzó a kép. Rákattint az ember, és nem az fogadja, amit reklámoztak.
Képzeld el, hogy ígérnek neked 500€-t, ha kimész másnap reggel 8-kor a főtérre, de ahogy odaérsz másnap reggel, nincs ott senki. Pontosan ilyen csalódás az, ha a céloldalad nem azt adja, amit a hirdetésed ígér.
A landing oldalt sokféleképp lehet elrontani: lassú a betöltés, nem mobilbarát, nem egyértelmű a navigáció, olvashatatlan, vagy egyszerűen nem terel a kívánt eredmény felé (kapcsolatfelvétel vagy vásárlás).

Sokszor a hiba nem a hirdetésekben keresendő. Ezer eurókat lehet tenni a hirdetésbe (teljesen feleslegesen), ha a weboldal nem kelt bizalmat a látogatóban.
Mit tehetsz ilyenkor?
Az, hogy a landing page megfelelő-e, a következő pontok mentén ellenőrizheted:
- Gyors és biztonságos a betöltés
- Mobilon is látogatható, jól navigálható, olvasható
- Egyetlen, jól meghatározott célja van (pl. időpontfoglalás, vásárlás)
- Erős és figyelemfelkeltő címmel rendelkezik
- A szöveg tömör, és a lényegre törő
- Egyértelműek és jól láthatóak a call-to-action gombok (pl. Időpontot foglalok)
- Vizuálisan igényes
- A célközönséget szólítja meg
- Kiemeli a termék, szolgáltatásait előnyeit (Hogyan oldja meg a célközönség problémáit?)
- Egyszerűen navigálható (nem kell keresni a gombokat, funkciókat)
- Van társadalmi bizonyíték (ajánlás, referencia, esettanulmányok)
A jó landing page-nek sok-sok ismérve van még, azonban, ha ezek hiányoznak, akkor lehet a látogatóidat fölöslegesen küldöd a weboldalra. Ezen pontok mentén érdemes újraalkotni az oldal felépítését, dizájnját és szövegezését.
3. Túl széles a célközönséged
Ha mindenkié vagy, nem vagy senkié. Ez kiváltképp igaz a marketingben, ahol, ha mindenkié próbálsz lenni, akkor igazán senki nem fog közel érezni magához.
Tegyük fel, hogy egy csallóközi kis vállalkozás vagy, aki megpróbál új ügyfelet szerezni hirdetések révén. Ambiciózus és nagyratörő vagy, a terved az, hogy a következő öt évben a területeden erős piaci szereplő legyél. Ezért úgy döntesz, hogy szeretnél hirdetést egész Dél-Szlovákia területére, hogy te legyél az első opció, ha szóba jön az adott szolgáltatás vagy termék.
Bár egész Dél-Szlovákiát lefedi a kampányod, te csak a saját 50 kilométeres körzetedet tudod kiszolgálni. Így bár Kassán is látják a hirdetésed, oda nem tudsz eladni.
A hirdetésedben továbbá nem határoztad meg a célközönséged: látja nő és férfi is, 18 éves és 70 éves is. Így mindenkihez szólsz, de igazából a célközönséged ennél sokkal szűkebb réteg.

Azért is probléma ez, mivel a célközönséged valahol középen, a végén, vagy elején van. Ha horgászboltod van, akkor elsősorban 30+ férfiakra célozhatnál a kampányodban. De ha ez elmarad, akkor egyrészt, nem szólítod meg őket eléggé (hiszen mindenkihez próbálsz szólni), másrészt pedig többletköltséggel jár az, hogy a 30-65 férfi korosztály helyett mindenkihez szólsz (fölöslegesen).
Mit tehetsz ellene?
A legcélszerűbb mindig a legkisebb körtől haladni a legnagyobb felé. Ha helyi vállalkozás vagy, akkor első körben érdemes a környékre célozva hirdetni.
Fontos, hogy meghatározd a buyer personádat is – de ne csak megérzésből. Amit te gondolsz róla, vagy amit offline tapasztalsz, az nem feltétlen egyezik meg azzal, amire online lesz szükséged, vagy amit az online adatok mutatnak. A döntéseidet adatalapon hozd meg, minden miértre legyen egy „azért, mert…” típusú válaszod.
Ha például azt látod, hogy tipikusan 30–50 év közötti férfiak vásárolnak tőled, akkor első körben érdemes erre a rétegre célozni. Így nemcsak relevánsabb leszel számukra, és te is jobb eredményeket érsz el, hanem a hirdetési költségeid is csökkennek – hiszen nem célzol feleslegesen mindenkire.
4. Nem zárod ki a nem releváns kereséseket
Egy kampány beállításánál nem lehet minden eshetőségre gondolni. Minden új kampányt ezért nyomon kell követni, ugyanis az első napokban-hetekben kiderül, hogy mik azok a területek, amiken lehet még jócskán optimalizálni.
Tegyük fel, hogy könyvelő vagy és Szlovákiában hirdetsz a „könyvelő” kulcsszóra. A könyvelő kulcsszó esetében viszont megjelenik a hirdetésed a következő kifejezésekre is:
könyvelői állás szlovákiában
könyvelő gyakornok
önéletrajz minta könyvelő
könyvelő fizetés
könyvelői tanfolyamkettős
könyvelés vizsga
könyvelés egyszerűen könyv ára
Ha a saját szempontunkból nézzük, akkor nem relevánsak egyáltalán a keresési kifejezések. A Google szempontjából mindenre megjelentél, ami „könyvelő” lehet, teljesítette a célját.
Pontosan ebben rejlik a negatív kizárások titka. Azzal, hogy kizárjuk a „könyvelői állás”, „tanfolyam” és egyéb irreleváns kulcsszavakat, azzal azokat a látogatókat zárjuk ki, akiknek nem lennénk amúgy sem relevánsak. Azaz, ténylegesen azokat szerezzük meg, akik valószínűleg tényleg azt keresik, amit mi kínálunk. Nem tanfolyamot, könyvet akarnak venni, vagy nem a fizetési sávot akarják megtalálni.
Egy-egy ilyen bent maradt irreleváns keresési kifejezés a büdzsé nagy részét is megeheti akár.
Mit tehetsz ilyenkor?
A keresési kifejezéseket érdemes rendszeresen ellenőrizni a hirdetéskezelő felületén keresztül. Minden ilyen kifejezésnél érdemes megvizsgálni, hogy valóban azt akarja-e az érdeklődő, amit mi kínálunk. Például a „könyvelői tanfolyam” kulcsszóval vajon könyvelői szolgáltatásokat keresnek?

Minden negatív kizárás közelebb visz minket ahhoz, hogy a megfelelő keresésekre jelenjenek meg a reklámjaink. (Ugyanez érvényes a nem releváns korosztályra, helyszínre és nemekre is.)
5. Alkalmazásokban is megjelennek a hirdetéseid – fölöslegesen
A Google-nek több platformja van hirdetésre. Ilyenek a keresési találatok, a Gmail (ahol e-mailként jelenik meg a hirdetés), a YouTube, de a legtöbb weboldalon és telefonos applikációkban is megjelenhet a hirdetés kép vagy videó formájában.
Nagyon sok hirdetési fiókban látjuk, hogy korábban a képalapú hirdetések alkalmazásokban is megjelentek. Ne értsd félre, van annak létjogosultsága, hogy így is megjelenjen a hirdetésed.
Például, ha dietetikus vagy, és egy kalóriaszámoló alkalmazást használ a potenciális ügyfeled, amiben megjelenik reklám. Ez egy jól eltalált célzás, releváns célközönséggel. Azonban ehhez pontos beállítás kell.
A legtöbb hirdetési kampány – alapértelmezettként – megjelenik minden alkalmazásban, azaz játékokban is, ahol az ember átugorja őket, vagy véletlenül kattint rájuk. Emlékszel, hogy milyen kicsi az „X” hogy bezárj egy hirdetést? Az ilyen félrenyomások égetik el a pénzed, ha nem releváns alkalmazásokban is futnak a hirdetéseid.

Még rosszabb, ha egy játékban az adott hirdetés megnézéséért, lekattintásért jutalom jár – ilyenkor is fizetsz a lekattintásáért, viszont aki látta a hirdetésed abszolút nem volt érdekelt abban, mit kínálsz.
Mit tehetsz ilyenkor?
Erre a legegyszerűbb megoldás, ha kampány vagy hirdetési fiók szintjén letiltod azokat az alkalmazáskategóriákat, amelyek nem relevánsak a hirdetésed szempontjából. Ezt legegyszerűbb hirdetési fiók szintjén lehet megtenni az összes alkalmazáskategória kizárásával. (Amennyiben segítséget igényelsz ebben, vedd fel a kapcsolatot velünk.)

6. Keresési (Search) és Display kampányok keverése
A keresési kampányok úgy működnek, hogy ha az általunk kiválasztott kulcsszavakat (vagy azok szinonimáit) beírja a célközönségünk, akkor a hirdetésünk megjelenik. Ez sokáig így is működött, viszont a Google már felkínálja azt is, hogy a keresési találatokat kiegészítsük más platformokkal és vizuális hirdetésekkel.
Az egyik ilyen opció a Google keresési partnereknél való megjelenés, aminek vegyes a megítélése és hatékonysága – erről mindig az adott kampány esetében lehet dönteni. A másik ilyen opció a Display Networkön való megjelenés, ami annyit tesz, hogy a keresésalapú reklámok vizuálisan is megjelennek az oldalakon. Olyan, mintha Display (vizuális) reklámot futtatnánk, csak szövegesen jelenik meg.

Mi történik ilyenkor? A statisztikák elszállnak, hiszen rengeteg megjelenést képesek generálni, viszont a tényleges eredmények csökkennek. A Display reklámok hatékonysága általában jóval kisebb. Ha így keverjük a keresési kampányunkat, akkor nem csak a hatékonyságát csökkentjük, de lehetőséget adunk a Google-nek arra, hogy még több pénzt vegyen el tőlünk.
Mit tehetsz ilyenkor?
A keresési kampány beállításaiban kikapcsolható a „Display Network”-ön való megjelenés, ami új kampány indításánál már alapértelmezettként be van kapcsolva. (Nem találod az opciót? Segítünk.)

+1 – Rosszul beállított büdzsé
Egy büdzsét kétféleképp lehet elrontani: vagy túlságosan alálövünk, vagy túlságosan fölé.
Kezdjük az utóbbival, amire egyszerű a megoldás. Mint minden hirdetési platform, így a Google is minél több pénzhez szeretne jutni, és mivel a saját platformjain viszonylag olcsón tud hirdetéseket megjeleníteni, ezért ez jó biznisz neki.
Ha túl magas a büdzsé (és a kampány nincs jól beállítva), akkor a Google próbál találni eszközöket arra, hogy elköltse. Lehet, hogy keresési találatok között már nem lesz több megjelenés, de akkor vizuálisan jelennek majd meg a reklámok. Jó beállítások mellett a Google Ads hirdetések nem tudják felélni a teljes büdzsét akkor sem, ha fölélőttünk.
Most pedig nézzük meg a másik esetet is. Tegyük fel, hogy alálövünk a büdzsével. Olyan területen hirdetünk, ahol egy kattintás ára egy euró egy keresési hirdetésben.
Elindítjuk napi egy euróval a hirdetést, mert nem nagyon hiszel a Google Adsben. A napi egy euróból egyeurós átkattintási ár mellett havi 30 látogatót sikerül szerezni. Statisztikailag alacsony az esély arra, hogy egy induló kampánynál 30 látogatóból olyan eredményeket lehessen elérni, amik kielégítőek. (Általában 4-5 konverzió érhető el 100 látogatóból.)

A büdzsé akkor is pénzkidobás, ha túl sokat költünk a hirdetésekre feleslegesen, és akkor is, ha túl keveset, mert úgy nem hoznak eredményt. Így saját magát lövi lábon ki a kampány.
Mit tehetsz ilyenkor?
A legegyszerűbb, ha egy PPC szakember segítségét kéred, ugyanis a megfelelő büdzsé és célzás megtalálásában nincs tálcán felkínált válasz. Mindig függ attól, milyen célokat szeretnél elérni a reklámokkal és mekkora a maximális pénzügyi keret rá.
A te hirdetési fiókodban mi viszi el a pénzt?
Nálad melyik hiba viszi el a pénzt? Ha hirdetnél Google Adsben vagy kíváncsi vagy korábbi hirdetéseid elrontott beállításaira, vedd fel velünk a kapcsolatot. Együtt átnézzük a kampányokat, és megmutatjuk, hogyan kerülhetők el a hibák újból, hogy több pénzt már ne égess el.