Empowerment – a világ új rendje?
Mi fán terem az empowerment?
Az empowerment –másnéven felszabadító vezetés vagy felhatalmazás – egy új féle vállalati kultúra, ami az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Ez a fejlődő szemlélet röviden annyit takar, hogy a vezetők és magas beosztásban lévők fokozottan bevonják alkalmazottaikat a lényeges döntési folyamatokba, nagyobb teret és szabadságot adva ezzel, elhomályosítva a hierarchia vonalainak élét. Az elmúlt évben jócskán megreformált és digitalizálódott (vállalati) világban ez a típusú vezetési mód még nagyobb jelentőséget nyert. A távmunkánál például lehetetlen folyamatosan fogni az alkalmazottak kezét, így ha nem történik vezetői szemléletváltás az empowerment irányába, akkor a munkafolyamat senkinek sem lesz kellemes. A szigorú vasfegyelem és fojtogató hierarchia mára már idejét múlta. Míg pár évtizede a hierarchikusan szervezett, hagyományos menedzsment modellt kevesen kérdőjelezték meg, a most munkapiacra lépő fiatalok többsége elvárja az olyan munkaközeg megteremtését, ahol alkalmuk van kibontakozni, saját döntéseket hozni, és ezáltal jobban teljesíteni.
Mit nyerhetsz vele?
Az empowerment önállóságra biztatja a közösséget, ezáltal javítva a vállalat hatékonyságát és versenyképességét. Az ideológia fő alappillére, hogy az alkalmazottakat bevonják saját munkájuk megtervezésébe, egyes feladatok megszervezésébe és az őket érintő döntések meghozatalába. Bár a hierarchia megbomlása rémisztő lehet azok számára, akik szeretnek mindent kézben tartani, az empowerment rendkívül erőteljes motivációs eszközként szolgálhat. A hatalom megosztása felszabadítja az emberekben szunnyadó energiákat, és hajtóerőként szolgál, hogy fokozott mértékben használják tudásukat és tapasztalataik. Ennek érdekében a vezetőknek és beosztottaknak egyaránt meg kell szabadulniuk bürokratikus beidegződéseiktől, és igyekezniük kell közösen kiépíteni a hatalom és a felelősség egyensúlyát.
A határ a csillagos ég
A felelősség delegálása ám közel sem jelenti azt, hogy a vezetők teljesen magukra hagyják a tanácstalan beosztottakat. Az irányvonalak kialakításáért továbbra is a vezető felel, és ha valami rosszul sül, a végső felelősség is az ő nyakukban van. A beosztottak részéről is megbukhat a folyamat, ha félnek cselekedni, így rendkívül fontos az önbizalom és a kölcsönös biztatás. Elsőre talán földtől elrugaszkodottnak tűnhet az empowerment eszméje, és bár sokszor nem megy egyik napról a másikra a gyakorlatba átültetése, a végén meghálálja önmagát. A tehetséges munkaerő olyan közegbe vágyódik, ahol érzik, hogy megbíznak bennük, ahol lehetőségük van az önálló döntésekre, így aki vonzó munkáltató szeretne lenni, annak ajánlatos elsajátítani ezt a vezetési módot. A felszabadító vezetés nem más, mint a munkahelyi harmóniateremtés gondos művészete. A bizalom és bátorítás szálaiból erős kötelék, egyfajta biztonsági háló fonódik, ami érezteti az alkalmazottakkal, hogy biztonságos számukra szabadon próbálgatni szárnyaikat, és ezáltal kimagasló teljesítményt nyújtani.