

AM BUSINESS
Ha azt mondja neked valaki, hogy gondolj egy emberre, aki nem tudta eladni magát, szinte biztosan eszedbe jutnak példák. A tanár, akinek kiemelkedő képességei voltak, mégis átlag alatt keresett. Vagy az ismerős, akinek olyan jó ötlete volt, amivel segíthetett volna másokon, és mégsem hallgatott rá senki. A helyzet az, lehetsz akármilyen ügyes és okos, ha nem tudod eladni magad, alul maradhatsz. A diagnózis pedig: gyenge storytelling.
Nem olyan könnyű ám kiszakadni ebből a körből. Mondhatjuk például, hogy oké, tisztán teljesítmény alapján kezdjük el értékelni az embereket a munkahelyükön, de az emberi agy nem erre van beállítva. Mindig lesz az a srác, aki olyan jól kidumálja magát, hogy megússza. Ennek pedig egy az oka: elég régóta történetekben gondolkodunk.
Elmegy két ősember vadászni. Az egyik egy szarvast ejt el, míg a másik üres kézzel tér vissza. Az elsőnek mindenki örül, be van biztosítva az étkezés, és legközelebb is elküldjük vadászni. A második viszont elkezd hadoválni arról, hogy villámlásszerű fényeket látott és fák dőltek ki az erdőben. Kiről fognak szólni a legendák? Minden bizonnyal az utóbbiról.
A storytelling az online marketingben sokféleképp hajthatja a te malmodra a vizet. Minél ügyesebben meséled el a történetedet a közönségednek, annál jobb kapcsolatot építhetsz ki velük. Persze a kulcs ebben is a mértékletesség, nem arról van szó, hogy le kell az égről hazudni a csillagokat. A storytelling azért működik, mert a történet alapvető emberi megtapasztalás, amikben már régóta gondolkodunk.
Ezért hatásos a Vodafone 2013-ban sugárzott „Jó dolog” reklámja, amiben egy emberélet korszakain át ível a boldogság és a szerelem. Az emberek legtöbbje tud hozzá kötődni: a szerelem megtalálása és átélése jó dolog. A képi világa egyszerű, a hozzátoldott reklámüzenet pedig kerek képet ad: a jó dolgok végtelenek, és a Vodafone is végtelenséget kínál, ezért jó dolog.
A különbség hatalmas aközött, hogy csukott vagy nyitott szemmel nézzük meg a reklámot. Igen, hozzátesz az esztétikus képi világ, de a történetszál az, ami a reklámon végigível, és kerekké teszi azt.
Ha be akarunk számolni valamiről, tegyük azt kerekké. Családi vállalkozásunk lehet immár kinőtte magát, de mögötte négy szűk év lehetett. Az ilyen történetfoszlányok emberközelibbé teszik a brandünket, hiszen az alapvető tapasztalatokra mindenki rá tud hangolódni: a sokáig törekvő csapat, aki végül elnyeri jutalmát.